За вас избрахме следните интересни материали:
- Арома медальон – защо да го изберем?
- Дифузер за етерични масла
- Анти ейдж крем за лице – идеалният продукт
- Кварцов ролер за лице
Най-високо съдържание на фибри сред всички плодове и зеленчуци има смокинята. Нас 20% от препоръчителната дневна доза фибри за консумация се съдържат само в една изсушена смокиня. За храносмилателната система растителните фибри са много по-важни за нормалното и функциониране. Това е доказано от учените едва последните две десетилетия. Растителните фибри, освен че помагат на храносмилателната система, също така намаляват и риска на заболяване от някои форми на рак. Идеалният начин за повишаване нивото на фибри в организма,според специалистите по хранене, е консумацията на повече смокини.
Храните с фибри са:
– неразтворими
– разтворими
Ботатите на неразтворимите фибри храни помагат за отделянето на вещества през червата като се добави вода към тях.Така те помагат за правилното функциониране и ускорение на храносмилателната система. Учените са доказали благоприятното и защитно действие на храните богати на неразтворими фибри срещу рака на дебелото черво.
От друга страна, приемането на храни богати на разтворими фибри може да доведе до понижаване нивото на холестерол в организма с повече от 20 %. За намаляване на риска от сърдечна недостатъчност те са от жизнена важност. Високото ниво на холестерол в кръвта води до втвърдяване и стесняване на артериите,като се натрупва в тях. Натрупвайки се в кръвоносните съдове на някои органи,холестеролът може да доведе до неговото безвъзвратно увреждане. Например, сърдечната недостатъчност е следствие от натрупването му в артериите, които снабдяват сърцето.
Кръвната захар също се влияе от поемането на разтворими фибри. Те до известна степен я регулират,защото една внезапна промяна е опасна за живота. Изследвания през годините са установили,че при народи, в чиято кухня храните са богати на фибри, заболяванията от рак и сърдечна недостатъчност са значително по-малко. Освен това, едновременната комбинация на разтворимите и неразтворими фибри е много по ефективна в борбата с предотвратяването на рака,от колкото ако се приемат по отделно. Един от най-значимите хранителни продукти в здравословното хранене е смокинята.
Едновременното съдържание на разтворими и неразтворими фибри я прави уникална.
Учени от Калифорния смятат, че съдържащите се в плодовете и зеленчуците aнтиоксиданти предпазват от различни болести. Вредните вещества (свободни радикали)се отделят в организма в резултат на химичните реакции или се приемът от заобикалящата ни среда. Те могат да бъдат неутрализирани от антиоксидантите и така ще попречат на разрушаването на клетките.В проучване на университета Скрантон е констатирано,че феноловото съдържание на изсушените смокини е много по-високо,то е по-богато на антиоксиданти в сравнение с другите плодове. Използването на фенола за антисептик е с цел убиване на микроорганизмите. Ако сравним смокинята с всички останали плодове и зеленчуци,то съдържащия се в нея фенол е многократно повече.
Според изследвания в университета Рутгерс в Ню Джърси в изсъхналите смокини се съдържат основните мастни киселини oмега-3, oмега-6 и фитостерол,които от своя страна могат да намалят значително нивото на холестерола в организма. Омега-3 и омега-6 трябва да се приемат паралелно с храната,защото не могат да бъдат произведени в човешкия организъм.
За нормалното функциониране на мозъка нервната система и сърцето фибрите са крайно необходими. Имащият потенциал да втвърдява сърдечните артерии холестерол от животински продукти може да бъде изведен от тялото, без да се смесва с кръвта, с помощта на фитостерола. Отново калифорнийски учени определят смокинята като „почти най-съвършеният плод в природата”. Макар и да е един от най-старите
плодове познати на човека производителите на храни тепърва я преоткриват. Изключителната полза за здравето на този плод и неговите хранителни свойства го превръщат в един наистина уникален продукт.
В менюто на всяка диета смокинята може да присъства. Смокинята е идеална за хората, които желаят да намалят от теглото си,тъй като не съдържа холестерол, натрий или мазнини.За сметка на това съдържа огромно количество фибри. В сравнение с всички съществуващи плодове смокинята има най-голямо минерално съдържание.
40 грама смокини съдържат:
-53 мг калций (6% от ежедневната потребност).
-1.2 мг желязо (6% от ежедневната потребност).
-244 мг калий (7% от ежедневната потребност).
След портокала смокинята е втора по съдържание на калций . Това като цяло е много високо ниво.То може да бъде сравнявано с купичка мляко,която има калций, колкото същото количество изсушени смокини.
Смокините се препоръчват на дълго боледувалите пациенти като лекарство, което дава сила и енергия за по-бързо възстановяване. Смокинята спомага за преодоляване на физическите и душевни затруднения. Захарта съставя 51-74% от целия плод и се явява най-важният хранителен компонент на смокините. Ако сравним отново смокинята с всички други плодове,тя отново е на челна позиция по съдържание и на захар.При лечението на кашлица, простуда и астма, смокините са силно препоръчани от специалистите.
Бързото отслабване в домашни условия не е мит. Има различни начини да се нормализира теглото, така че да се чувстваме конфортно и в кожата си. Дали обаче всичко това може да се постигне само с гладуване или целесъобразното хранене и спортуване също играят по-важна роля ?
За вас сме подготвили:
- Допълнителна информация за бързо отслабване в домашни условия
- Диети за бързо отслабване